ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի՝ «Իմ քայլը» խմբակցության  անդամներ Անուշ Բեղլոյանը, Սոս Ավետիսյանը, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը ներկայացնող  Արման Բաբաջանյանը եւ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը հունիսի 5-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսի ընթացքում  ներկայացրել են մանրամասներ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի եւ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի՝ մայիսի 30-ին Մոսկվայում տեղի ունեցած համատեղ նիստի աշխատանքների վերաբերյալ:
Անուշ Բեղլոյանը նշել է, որ պատվիրակությունը՝ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի ղեկավարությամբ, հանդիպել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովի հետ, ով կարեւորել է հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հետեւողական աշխատանքը: Պատգամավորի տեղեկացմամբ հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել են միջխորհրդարանական հարթակներում ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր: Բանախոսն անդրադարձել է ոլորտային հանձնաժողովների ձեւաչափի արդյունավետությանը՝ նշելով, որ այն բաց եւ թափանցիկ քննարկումների հարթակ է, ինչը թույլ է տալիս ուսումնասիրել երկու երկրների փորձը, ուրվագծել նոր հեռանկարներ:
2019 թվականի հունիսի 26-27-ին Մոսկվայում տեղի է ունենալու ՌԴ-Հայաստան միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստը, որտեղ քննարկվելու են համատեղ նիստում արծարծված հիմնահարցերը:
Արման Աբովյանի խոսքով` հանդիպումների ընթացքում ակնառու է եղել ռուսական կողմի հետաքրքրվածությունը՝ Հայաստանի հետ երկխոսությունը խորացնելու եւ համագործակցությունը զարգացնելու առումով:
Արման Բաբաջանյանն արձանագրել է, որ հանդիպումների ընթացքում փարատվել են ռուսական կողմի՝ հեղափոխությունից հետո առաջացած անհանգստությունները, մտահոգությունները: Եվս մեկ անգամ ընդգծվել է, որ համագործակցության առկա ձեւաչափերը վերանայման ենթակա չեն:
Սոս Ավետիսյանը հավելել է, որ հանդիպումներն ու քննարկումներն անցել են անկեղծ, վստահության մթնոլորտում:
Լրագրողների հարցերը վերաբերել են հայ-ռուսական հարաբերություններին, ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ հետագա համագործակցությանը:

Works of Joint Sitting of Armenian-Russian Inter-Parliamentary Committees Summed Up
At June 5 press conference, the member of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Anush Begloian and My Step Faction, Sos Avetisyan (My Step Faction) Arman Babajanyan representing Bright Armenia Faction and the Secretary of the Prosperous Armenia Faction Arman Abovyan presented details about the works of the joint sitting of the RF Federal Assembly Federation Council International Affairs Committee and the RA NA Standing Committee on Foreign Relations held in Moscow on May 30.
Anush Begloian noted that the delegation led by the Chair of the Standing Committee on Foreign Relations Ruben Rubinyan, met with the Deputy Chair of the RF FA Federation Council Yury Vorobyov, who highlighted the consistent work of the Armenian-Russian Inter-Parliamentary Committee. According to the MP, at the joint sitting of the Committees items of common interest on the inter-parliamentary platforms were discussed. The speaker has touched upon the efficiency of the format of the relevant Committees, noting that it is a platform of open and transparent discussions, which allows studying the experience of the two countries and outline new perspectives.
On June 26-27, 2019 the sitting of the RF-Armenia Inter-Parliamentary Committee will be held in Moscow, where the problems touched upon at the joint sitting will be discussed.
According to Arman Abovyan, during the meetings the Russian side’s interest has been obvious with respect to deepening the dialogue with Armenia and developing the cooperation.
Arman Babajanyan recorded that at the meetings the anxieties, concerns caused after the revolution were dissipated by the Russian side. Once again it has been underlined that the existing formats of cooperation are subject to revision.
Sos Avetisyan added that the meetings and discussions were held in the atmosphere of sincere and trust.
The journalists’ questions related to the Armenian-Russian relations, the EEU and the CSTO further cooperation.